Na této stránce naleznete vybrané příspěvky jiných organizací a médií, které sdíleli informace o naší aktivitě.
HateFree Culture
HateFree Culture napsali 11. 10. 2021 o našem projektu. Děkujeme! Zároveň představili příběh jedné z uvězněných studentů, ke kterým se symbolicky odkazujeme. Příběhy všech 11 studentů a jedné profesorky postupně také zveřejníme. Odkaz na článek naleznete na linku ZDE.
Text příspěvku:
“ Studentka Filozofické fakulty Běloruské státní univerzity Ksenia Syramalot se jako mluvčí Asociace běloruských studentů účastnila protivládních protestů, které se v Bělorusku odehrály po loňských prezidentských volbách. 12. listopadu byla zatčena, několik měsíců držena ve vyšetřovací věznici KGB a v červenci letošního roku odsouzena ke dvěma letům a šesti měsícům v trestaneckém táboře za „spiknutí za účelem spáchání zločinu a aktivní účast na skupinových akcích, které hrubě porušují veřejný pořádek”. Jednadvacetiletá Ksenia je součástí skupiny jedenácti studentů a jedné profesorky, která se měla stát exemplárním příkladem všem členům akademické obce, kteří se protestů účastnili.
„Jsme skupina studentů a absolventů, kterým není lhostejná aktuální situace v Bělorusku. Naším cílem je pomoci běloruskému studentstvu najít zázemí svobody a stabilní prostředí. Tito lidé jsou v ohrožení jen proto, že nesouhlasí s tamním režimem,” uvádějí zakladatelé českého projektu 11 plus 1, který vzniká pod záštitou Studentského Majálesu a Studentského spolku Agora. Jeho cílem je podpora běloruských studentů v České republice a dalších zemích Evropské unie. „11+1 nebude usilovat pouze o propuštění uvězněných členů akademické obce. Chce dát příležitost studovat těm, kteří byli kvůli režimu dohnáni k opuštění fakult. Součástí projektu je organizace distančních kurzů jazyků, pomoci s překonáním byrokratických nástrah, materiální pomoci v podobě stipendií či zprostředkování prvního ubytování a brigád,” dodává vedoucí projektu Petr Ťoupalík.
Zakladatelé projektu nyní hledají nové kolegy a dobrovolníky. Iniciativu můžete podpořit také finančně. Více informací najdete na http://11plus1.cz/ „
Masarykova Univerzita
Podpořili nás i studenti z Masarykovy univerzity v Brně, mockrát děkujeme! Odkaz na příspěvek od Gabriely Peringerové z 20. 10. 2021 na jejich webu naleznete na linku ZDE.
Text příspěvku:
„Do projektu 11+1 se v úvodu týdne zapojili studenti a akademici Masarykovy univerzity. Vyjádřili tak svoji podporu a nesouhlas s represí namířenou proti akademické sféře v Bělorusku.
Osm studentek, tři studenti a prorektorka pro studenty a absolventy MU Simona Koryčánková, která zastoupila pedagogy, vzali do rukou plakáty s fotografiemi tváří osmi studentek, tří studentů a jedné profesorky, kteří jsou symbolem odporu proti režimu v Bělorusku. Před sochou T. G. Masaryka tyto plakáty, které do Brna doputovaly z Univerzity Karlovy, podepsali a vyfotografovali se s nimi. Jako štafetu je pak předali kolegům na olomouckou univerzitu.
„Projekt 11+1 odkazuje ke dvanácti zatčeným z 12. listopadu 2020. Stali se pro nás prvotním impulsem a symbolem represí namířených proti vysokoškolákům v Bělorusku. Plakáty nám poskytli zástupci Běloruské studentské asociace. Základní myšlenkou celé akce je spojit tvář a jméno konkrétních svobodných s konkrétními uvězněnými studenty a akademiky,“ vysvětlila organizátorka akce na MU a studentka lékařské fakulty Natália Antalová.
Za Masarykovu univerzitu se focení a podepisování zúčastnili studenti všech desíti fakult a předseda Studentské komory Akademického senátu MU Daniel Jirků.
Organizátoři plánují, že „manifestační štafeta“, používající symboliku 11+1, se z České republiky přesune na Slovensko, do Rakouska a Německa a zakončí svoji pouť ve Vilniusu na European Humanities University, která vznikla před nedávnem a musela opustit Minsk, avšak dosud poskytuje vzdělání řadě běloruských studentů.
Plakáty běloruských vysokoškoláků a pedagožky, kteří jsou nyní uvězněni v trestaneckých táborech, budou vystaveny také v rámci akce Brno – Minsk 17. listopadu v Univerzitním kině Scala.“