Oba kandidáti na funkci rektora Univerzity Karlovy se shodli na podpoře meziuniverzitního projektu „11+1: zázemí pro svobodu běloruské akademie“. Vyjádřením této shody se stal společný podpis pohledů do vězení 11 studentům a 1 profesorce na závěr poslední předvolební debaty.
Dne 12. 10. se oba protikandidáti v rektorských volbách na UK, prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. a prof. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., shodli na podpoře projektu 11+1. Stalo se tak v závěru poslední předvolební debaty 12. 10. Hodnotovou i programovou shodu vyjádřili podpisem 12 pohledů pro uvězněných 11+1 (11 studentek/studentů a jejich profesorka; odsouzeni na 2 až 2,5 roku v trestaneckých táborech se ztíženými podmínkami oproti běžnému vězení), k nimž název projektu odkazuje a které přijal za symbol represí namířených proti běloruské akademické obci.
Událost je významným milníkem pro českou-běloruskou diasporu, její přítomné studenty i studenty, kterým budou kvalitní a svobodné studium či akademická činnost s nápomocí projektu 11+1 teprve umožněny. Petr Ťoupalík, iniciátor projektu 11+1, zdůrazňuje, že: „dva kvalitní (proti)kandidáti v nejvypjatější chvíli voleb budoucí hlavy přední české univerzity ve shodě podepisují právě ony pohledy pro politické vězně z akademické sféry. Tento krok může mít pozitivní dopad i kdyby se o něm dozvěděli adresáti až po svém propuštění [dle zpráv uniklých z běloruské KGB se režim snaží politické vězně izolovat a zlomit přesvědčením, že na ně svět již zapomněl – pozn. autora]“. Dodal dále, že symbolickou a historickou hodnotu má společný podpis protikandidátů i jako projev „vyšší „politické kultury“ demokracie v naší akademické sféře“.
Oba kandidáti již dříve projektu 11+1 podporu vyjádřili. [Prof. Králíčková: „připravovaný projekt vítám a vnímám jej jako konkrétní příklad společenské odpovědnosti vysokoškolského prostředí, solidárnosti a role univerzitního společenství při hájení demokratických hodnot. Samozřejmě jsem otevřena jakémukoliv dalšímu jednání“. Prof. Stehlík: „Rozhodně si myslím, že tato aktivita patří k naší alma mater a pro mě osobně je velice cenná – jasně se vyjadřuje k věcem, kde nesmíme jako univerzity mlčet. Držím palce a jednoznačně podporuji, jsem připraven napomoci ve všem“.]
Podporu projekt získal i na jednotlivých fakultách, především Filosofické, Pedagogické, Přírodovědecké a 2. lékařské fakultě. Projekt 11+1 má od počátku republikový základ mezi studentskými skupinami UK, MUNI a UPOL. Na každé z univerzit má i účinnou přízeň akademické hierarchie. S dalšími univerzitami [např. TUL, DAMU, JAMU… – pozn. Autora] projekt 11+1 jedná o navázání spolupráce či do jednání plánuje vstoupit. V současnosti se soustředí na přechod k věcným jednáním o Zázemí 11+1 a realizaci Štafety 11+1 v univerzitních městech mimo ČR [nejprve zřejmě Bratislava a Berlín – pozn. autora].
Projekt 11+1 se formálně nevzdává přání propuštění těchto konkrétních vězňů ačkoliv si je vědom, že nemá takovou moc ani s podporou svých mateřských univerzit. Přesto se však soustředí na věcnou pomoc těm, kteří ještě mohou Bělorusku svobodu přinést a přípravu bezpečného působiště pro ty, které režim nyní zadržuje (akce Zázemí 11+1): „Nutnou součástí projektu se tak stávají distanční kurzy jazyků, pomoc s překonáním byrokratických nástrah, materiální pomoc v podobě stipendií či zprostředkování prvního ubytování, brigád, socializace a mnoho dalšího“, jak uvádí projekt v jednom ze svých základních dokumentů.“
Kontakt:
Vedoucí projektu: Petr Ťoupalík
Email: team@11plus1.cz
Webové stránky: http://11plus1.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/jedenactplus1/