V následujících větách bych rád popsal náš projekt a také povzbudil iniciativu k růstu skrze další dobrovolníky.
Ustavující prohlášení
Projekt 11+1 vzniká pod záštitou spolků Studentského Majálesu z. s. a Studentského spolku Agora z. s. na podporu 11 studentů a jejich profesorky, kteří byli uvězněni v listopadu 2020 režimem Alexandra Lukašenka. Tuto nahodilou skupinu si režim zvolil, aby se stala exemplárním příkladem všem členům akademické obce, kteří by se účastnili protestů a usilovali o možnost zasahovat do vlastní budoucnosti. Po půlroční vazbě bez obvinění a nejistotě o výši možného trestu byli v polovině července 2021 odsouzeni k trestům 2 až 2,5 roku v trestaneckých táborech, jejichž podmínky jsou ztížené oproti běžnému vězení.
My, občané demokratických zemí, chceme podpořit studenty v Bělorusku, jejich zemi a budoucnost.
Vnímáme, že naše pomoc bude nevyhnutelně skromná a výběrová. I tak se však nespokojíme s pasivitou. Nejenom studenti a členové akademické obce, ale i další ochotné občany zveme k účinné podpoře různých podob a stupňů skrze projekt 11+1.
Ambice projektu
Chceme propojit ve snaze o lepší budoucnost Bělorusů aktivní studenty a občany v prostoru střední Evropy, kteří se nespokojí s pouhou manifestací solidarity, ale mají vůli nasadit své síly pro účinnou pomoc.
Lukašenkův režim ubíjí tvůrčí síly svého kdysi prosperujícího národa. Činí tak v době vyvstávání nových globálních ohrožení, která hrozí rozdrtit minulé výdobytky spolu s bezpečím a svobodou budoucích generací. Je tak pro každého Bělorusa, kterému nejsou lhostejné jeho děti a vnoučata, klíčové, aby osud země byl do budoucna spravován kompetentně a odpovědně. Jednou z určujících podmínek toho je ovšem svobodné a kvalitní vzdělání. Zatímco kulturní a politická budoucnost země je výsostně záležitostí Bělorusů, s naplněním výše určené podmínky jim můžeme i jako cizinci pomoci a poskytnout potřebný základ, jehož usazení se Lukašenkův režim snaží zabránit.
Ve věcné rovině projekt 11+1 nebude tedy usilovat pouze o propuštění uvězněných členů akademické obce. Dokud bude režim Alexandra Lukašenka přežívat na úkor budoucnosti země Bělorusů, budeme my udržovat a rozšiřovat podpůrný program 11+1. Těm, které režim připravil o možnost svobodného studia, nabídneme především pomoc při jejím zprostředkování u nás a v dalších demokratických zemích. Nutnou součástí projektu se tak stávají distanční kurzy jazyků, pomoc s překonáním byrokratických nástrah, materiální pomoc v podobě stipendií či zprostředkování prvního ubytování, brigád, socializace a mnoho dalšího.
Převzetí tak zodpovědného a náročného úkolu si vyžádá mnoho naší energie. Ani ta však nebude stačit bez trvalého přílivu nových sil, nových nápadů a konečně finanční podpory našich sympatizantů. Z toho důvodu nemůže být naše pomoc vykonávána tiše a bez snahy o získání pozornosti, jak káže náš vkus. Pevnou součástí projektu 11+1 se tak stane aktivita dovnitř akademické obce, např. prostřednictvím debat a konferencí, i aktivita navenek, která se převážně opře o sociální sítě a spolupráci se sympatizujícími studentskými spolky.
V posledku je naším cílem posilovat bratrské vazby mezi našimi národy. Nestojíme přitom o pouze formální či symbolickou vzájemnost. Proto dáme našim běloruským studentům možnost být nám o vlastní snaze dobrými přáteli – ať již organizací jejich přednáškových kurzů na středních či vysokých školách či solidárních brigád potřebným či v případě živelných a jiných katastrof. Pak totiž náš vztah nebude jednostrannou hierarchií dárce-příjemce ale umožní vzájemnost bez nároků.
Jak se zapojit
Projekt 11+1 se obrací především na lidi ochotné přiložit ruku k dílu. Vítáme bez ohledu na zaměření i studenty bakalářských i magisterských cyklů. Jsme jisto jisté otevření účasti doktorandů a dalších členů akademické obce. Zůstáváme vděčni také absolventům, za jejichž společenskou povinnost nepovažujeme zahodit hodnoty svého mládí s příchodem na pracovní trh. Uvítáme pomoc každého, kdo si váží svobody a bezpečí, které diktatury a podmínky diktátu ohrožují.
Nejvíce oceníme začleníte-li se do našeho projektu, ať již do jednoho z existujících týmů či organizací nového ve Vašem městě. Vaše ochota nasadit své síly pro dobrou věc je přitom důležitější než Vaše dosavadní zkušenosti a schopnosti. Ty se dají získat – a my je společně s Vámi rádi budeme rozvíjet.
Nedostává-li se Vám prostoru k takové účasti, již v zimním semestru 2021 umožníme sympatizantům našeho projektu přispět na jeho provoz. Naše snažení bude nákladné, každá částka nám však pomůže. Chápeme ovšem, že přiložit ruku k dílu nebo finančně podpořit není v silách každého a v každém okamžiku. Náš projekt proto nehodlá operovat s moralizujícím nátlakem. Ctíme svobodu volby, která i Vás možná – a zcela právem – zavede k úsilí o pomoc Vám bližším způsobem či ve Vám bližší oblasti. V tom Vám přejeme zdar.
Pokud Vás náš projekt však alespoň trochu zaujal, rád bych Vás požádal o sdílení tohoto programového dokumentu s lidmi z Vašeho okolí, které by mohl jeho obsah oslovit. I to je čin a odvrat od lhostejnosti, za který budeme vděčni my i ti, kterým snad pomůžeme k lepším životům.
Bez koordinace od studentské úrovně výš však nutně zůstanou osamocenými událostmi, které svou dynamikou nedokáží být trvalou podporou běloruského hnutí za svobodu.
Moc si vážím, že jste si přečetli tato slova a věřím, že se brzy setkáme při přípravě jedné z vyjmenovaných aktivit projektu.
Petr Ťoupalík
Vedoucí projektu
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.